oddziały stacjonarne
Oddział Pediatryczny
Napisała dz.organizacyjnyDane kontaktowe:
Koordynator - lek. Wojciech Dudek, tel. 55 239 44 11, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pielęgniarka Oddziałowa – Barbara Głowacka tel. 55 239 44 14, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekretariat - tel. 55 239 44 12, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II funkcjonuje w jednostce od 2002 roku. Personel Oddziału jest wyspecjalizowany w wielu dziedzinach Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, co stawia świadczone usługi na najwyższym poziomie.
Główne dziedziny Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu:
1.Leczenie złamań
Pełnimy świadczenia dla podopiecznych Szpitala Miejskiego w oparciu o wieloletnie doświadczenia oraz najnowszą wiedzę dotyczącą leczenia złamań kości. Stosujemy techniki operacyjne, metody, materiały i zespolenia zgodnie ze standardami obowiązującymi w nowoczesnej traumatologii. W ramach dyżurów całodobowych jesteśmy przygotowani do zaopatrywania poszkodowanych na bieżąco, bez konieczności opóźniania leczenia. Personel uaktualnia wiedzę szkoląc się z międzynarodową organizacją AO Trauma podczas kursów specjalistycznych w kraju i za granicą. Leczenie złamań dotyczy przekroju całego społeczeństwa. Właściwe leczenie pozwala młodym na szybki powrót do pracy i zainteresowań, a ludziom starszym spełnić ich oczekiwania. W tej dziedzinie zawiera się również leczenie zaburzeń zrostu kostnego. Wykorzystujemy w tym zakresie : zabiegi naprawcze, przeszczepy kostne oraz komórki macierzyste.
2.Protezoplastyki stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą cywilizacyjną w pełni rozkwitu. Uszkodzenia stawów powodują ograniczenie funkcji ruchowej, spadek komfortu życia, zaprzestanie wielu form aktywności. Problem dotyczy osób coraz młodszych. Protezoplastyka stawów, czyli tak zwana wymiana stawu jest jednym z podstawowych zabiegów które wykonujemy. Pacjenci są przed zabiegami skrupulatni przygotowani, co zmniejsza wydatnie ryzyko okołooperacyjne i skraca pobyt w szpitalu. W oddziale wykonujemy zabiegi wymiany stawu biodrowego, kolanowego, mamy również możliwość wymiany stawu barkowego. Zaadoptowaliśmy techniki oszczędzające oraz małoinwazyjne wykonując protezoplastyki częściowe stawów kolanowych. Implanty i materiały, które stosujemy umożliwiają użytkowanie właściwie bez zużycia. W ten sposób gwarantujemy ostateczne zaopatrzenie chorego stawu bez względu na wiek. Zabieg wymiany stawu biodrowego lub kolanowego to jak najkrótszy pobyt w Oddziale, dlatego usprawnianie rozpoczyna się już w dniu operacji. Nasi fizjoterapeuci pracują indywidualnie z każdym z operowanych pacjentów doprowadzając ich do pełnej samodzielności w dniu wypisu do domu.
Specjalizujemy się w zbiegach rewizyjnych protez przy uszkodzeniu implantów, obluzowaniu, infekcjach okołoprotezowych czy też innych niepowodzeniach. Ta grupa zabiegów jest możliwa po bardzo kompleskowym przygotowaniu personelu, procedur, oraz materiałów.
3.Leczenie urazów i uszkodzeń sportowych
W tym zakresie mieszczą się zabiegi naprawcze, rekonstrukcyjne z zastosowaniem techniki artroskopowej i klasycznej chirurgii. W Oddziale wykonujemy:
- Artroskopię stawu kolanowego: rekonstrukcje więzadłowe, zabiegi naprawy struktur stawowych takich jak chrząstka stawowa, łąkotki, również leczenie choroby zwyrodnieniowej;
- Artroskopię stawu barkowego: naprawa uszkodzonych ścięgnistych (stożka rotatorów, obrąbka stawowego), leczenie niestabilności stawu barkowego oraz zmian zwyrodnieniowych;
- Artroskopię stawu skokowego: pourazowe uszkodzenie więzadeł i powierzchni stawowych, leczenie zmian zwyrodnieniowych;
- Artroskopia stawu łokciowego: usunięcia ciał wolnych i zmian zwyrodnieniowych;
- Artroskopia pozastawowa: zabiegi w asyście artroskopii zmniejszające inwazyjność;
- Naprawa zerwanych i uszkodzonych ścięgien kończyn górnych i dolnych z zastosowaniem klasycznych technik operacyjnych, jak również wykorzystaniem nowoczesnych biomateriałów oraz biotechnologii jak komórki macierzyste i aktywowane płytki krwi.
4. Chirurgia stopy
Leczenie operacyjne wad nabytych stóp takie jak paluch koślawy, palce młotowate, stopa płasko - koślawa. Stosujemy osteotomie, artroplastyki oraz usztywnienia z zastosowaniem nowoczesnych, ale sprawdzonych metod.
Dane kontaktowe:
Koordynator - lek. Adam Klewicki, tel. 55 239 44 84, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pielęgniarka Oddziałowa – Jolanta Hrebionko, tel. 55 239 44 87, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Gabinet lekarski – tel. 55 239 44 83,
Dyżurka pielęgniarek – 55 239 44 81,
Sekretariat oddziału – tel. 55 230 41 33, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sprawy dotyczące: ustalania terminu zabiegu, zmiany terminów oraz innych formalności, realizujemy w godzinach 13:00 -15:00 (telefonicznie w godzinach 8:00-13:00)
Oddział Chorób Płuc
Napisała AgataOddział Chorób Płuc specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń układu oddechowego. Dysponujemy 25 łóżkami oraz gabinetem bronchoskopii i spirometrii.
Diagnozujemy pacjentów ze zmianami radiologicznymi w miąższu płuc, opłucnej i w śródpiersiu oraz z dolegliwościami ze strony układu oddechowego tj. przewlekły kaszel, krwioplucie, duszność, ból w klatce piersiowej. W przypadku podejrzenia nowotworu płuca przeprowadzamy pełną diagnostykę. Wykonujemy ponadto drenaże jamy opłucnej w przypadku stwierdzonej obecności płynu, w razie potrzeby podajemy doopłucnowo pleurodezę chemiczną. Hospitalizujemy również pacjentów z ostrymi infekcjami dróg oddechowych, w tym z ciężkim zapaleniem i płuc i zapaleniem oskrzeli przebiegającym z dusznością (astma oskrzelowa, POCHP) i niewydolnością oddechową. Świadczymy pomoc pacjentom innych oddziałów w ramach konsultacji, wykonując również zabiegi bronchoskopii.
W Oddziale wykonujemy również diagnostykę bezdechu sennego przy pomocy aparatu do polismonografii, jak również prowadzimy leczenie aparatem CPAP, czyli stałym dodatnim ciśnieniem - jest to tzw. proteza powietrzna. Pacjenta zgłasza się na badanie zostaje mu podłączony aparat CPAP i podczas nocy odbywa się rejestracja snu. Z zapisu badani wynika m.in. czy wystąpiło chrapanie; aktywność klatki piersiowej, brzucha kończyn dolnych; ilość bezdechów i spłyceń oddychania. Podczas badania wykonywane jest również pomiar akcji serca, saturacji krwi i EEG w celu określenia fazy snu. Na postawie powyższych zapisów lekarz może stwierdzić liczbę bezdechów i spłyconych oddechów na godzinę snu (wskaźnik AHI) i rozpoznać chorobę.
Po zdiagnozowaniu choroby pacjent jest umawiany na kolejną hospitalizację aby rozpocząć proces leczenia.
W ramach Oddziału funkcjonuje Sala Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej, utworzona w 2016 r. w ramach programu polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia –„Krajowy Program Zmniejszenia Umieralności z Powodu Przewlekłych Chorób Płuc Poprzez Tworzenie sal Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej na lata 2016-2018”. Dzięki zakwalifikowaniu się do programu jako jedyny szpital w województwie warmińsko-mazurskim mogliśmy utworzyć salę NWM oraz doposażyć ją w najnowocześniejszy sprzęt służący do leczenia i monitorowania pacjentów wymagających zastosowania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej (respiratory, kardiomonitory, kapnograf, łóżka wielofunkcyjne, poligrafy, defibrylator, stacja centralnego nadzoru itp) z okolic i całego województwa warmińsko -mazurskiego.
Sala liczy 4 stanowiska służące do leczenia za pomocą nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej pacjentów z niewydolnością oddechową w przebiegu schorzeń układu oddechowego. Na Sali pacjent monitorowany poprzez odpowiednio przeszkolony personel lekarski (lekarze specjaliści chorób płuc) i pielęgniarski (pielęgniarki z odbytym kursem pielęgnowanie pacjenta wentylowanego mechanicznie). Za prawidłowe funkcjonowanie sali NWM odpowiedzialny jest koordynator- lekarz specjalista chorób płuc z udokumentowanym doświadczeniem w leczeniu NWM.
Szpital realizuje kontrakt z NFZ w zakresie programu lekowego leczenie astmy ciężkiej omalizumabem, obecnie rozszerzany terapię o " nowy" lek biologiczny - mepolizumab.
Dane kontaktowe:
Koordynator - lek. Wioletta Śpiewak – Kozak, tel. 55 625 72 30; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pielęgniarka Oddziałowa - Alina Błasiak, tel. 55 625 72 33, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Gabinet lekarski - tel. 55 625 72 31, 55 625 72 32,
Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 230 41 46,
Sekretariat oddziału - tel. 55 230 41 48, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oddział Chorób Zakaźnych w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu jest jedną z nielicznych placówek tego typu w województwie warmińsko-mazurskim.
Leczenie i diagnostyka
Zajmujemy się leczeniem wszystkich chorób zakaźnych, z możliwością ich dokładnej diagnostyki. Wykonujemy specjalistyczne badania krwi, badania płynu mózgowo - rdzeniowego, badania endoskopowe.
Oddział prowadzi szeroką diagnostykę i leczenie wszelkich schorzeń wątroby. Wykonywana jest biopsja wątroby i wszystkie badania konieczne w patologii wątroby. Prowadzimy program leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu B i C.
Celem naszego oddziału jest utrzymanie wysokiego poziomu diagnostycznego i terapeutycznego oraz zapewnienie najlepszej opieki. Zapewniamy dobre warunki pobytu w oddziale, miłą i serdeczną atmosferę, fachowość personelu.
Dane kontaktowe:
p.o. Ordynatora - lek. Monika Hołownia, tel. 55 230 42 58, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pielęgniarka Oddziałowa - mgr Ewelina Mikusek tel. 55 230 42 17 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z- ca Pielęgniarki Oddziałowej - lic. Anna Marciniak
Gabinet lekarski - tel. 55 230 42 58,
Dyżurka pielęgniarek 1 - tel. 55 230 42 12, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyżurka pielęgniarek 2 - tel. 55 619 58 63.
Oddział Chirurgii Dziecięcej
Napisała AgataOd początku lat sześćdziesiątych oddział zajmuje się zarówno chirurgią jak i traumatologią oraz urologią dziecięcą. Obecnie wciąż poszerzany jest zakres zabiegów wykonywanych w oddziale i wprowadzane są nowoczesne metody leczenia zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną.
Poza działalnością leczniczą, oddział zajmuje się również kształceniem kadr medycznych. Od 2010 r. na podstawie akredytacji udzielonej przez Ministerstwo Zdrowia prowadzone są szkolenia specjalizacyjne w zakresie chirurgii dziecięcej.
Oddział liczy 20 łóżek, posiada salę pooperacyjną z monitorowaniem oraz gabinet zabiegowy.
Zakres zabiegów:
Chirurgiczne:
- chirurgia przewodu pokarmowego z dostępu klasycznego jak i laparoskopowo (usunięcie pęcherzyka żółciowego, usunięcie śledziony, zaopatrzenie torbieli śledziony, usunięcie wyrostka robaczkowego i uchyłka Meckel’a, przepukliny pachwinowe metodą klasyczną i małoinwazyjną PIRS, leczenie chirurgiczne urazów narządów jamy brzusznej, drenaż jamy opłucnowej.
- chirurgia skóry (zmiany skórne, znamiona barwnikowe, guzki podskórne, wyrośla przeduszne, zatoki pilonidalne).
Urologiczne:
- leczenie operacyjne wodniaków jądra i powrózka nasiennego, żylaków powrózka nasiennego oraz niezstąpionych jąder, torbiele jajników.
Ortopedyczne:
- leczenie urazów narządu ruchu ( zespolenia drutami, nowoczesne zespolenia prętami elastycznymi –ESIN ), leczenie wad wrodzonych układu kostno-stawowego (palcozrosty, palce dodatkowe, wyrośla kostne, torbiele kostne), urazy wielotkankowe, operacja palców koślawych, wydłużanie ścięgien Achillesa.
Diagnostyka:
Diagnostyka obrazowa – pełen zakres (RTG, ultrasonografia, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa)
Pragniemy nie tylko zapewnić naszym małym pacjentom profesjonalną i wysokospecjalistyczną opiekę ale i komfortowe warunki pobytu w naszym oddziale, umożliwiając tym szybszy powrót do zdrowia, a także wspomaganie procesu rehabilitacji naszych pacjentów i zabezpieczenie ich niestandardowych potrzeb medycznych.
Rodzice i opiekunowie mogą przebywać z dzieckiem przez całą dobę (1 osoba jednoczasowo przy jednym dziecku). Udostępniamy leżanki oraz materace do spania dla opiekunów. W oddziale dostępna jest kuchenka w której można przygotować i zjeść posiłek. W okresach zwiększonej zachorowalności na choroby zakaźne ograniczamy okresowo odwiedziny.
Dane kontaktowe:
Koordynator - Bartosz Gawliński, tel. 55 239 45 88, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pielęgniarka Oddziałowa - Krystyna Fiedorowicz, tel. 55 230 41 63, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Gabinet lekarski - tel. 55 239 45 87,
Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 230 41 62,
Sekretariat oddziału - tel. 55 230 41 41, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oddział Detoksykacji
Napisała AgataOddział Detoksykacji dysponuje 15 miejscami dla pacjentów z problemem alkoholowym. Zajmujemy się leczeniem alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Do kluczowych elementów detoksykacji należą:
• łagodzenie przykrych dla pacjenta objawów odstawiennych,
• bezpieczne oczyszczanie organizmu z toksyn,
• stabilizacja parametrów medycznych,
• odpoczynek,
• prawidłowe odżywianie,
• zmotywowanie pacjenta do podjęcia dalszego leczenia uzależnienia.
Pacjent chcąc podjąć detoksykację alkoholową w naszej placówce powinien być trzeźwy, mieć skierowanie od lekarza na oddział detoksykacyjny, posiadać dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne oraz dowód osobisty. Leczenie w szpitalu trwa dd 10 do 14 dni. W czasie hospitalizacji pacjenci nie mogą opuszczać oddziału dlatego powinni mieć przy sobie odpowiednią ilość osobistych rzeczy (piżamę, kapcie, środki czystości, ubranie dzienne). Rodziny mogą odwiedzać pacjentów. Informacji odnośnie funkcjonowania oddziału, wolnych miejsc, ewentualnych zapisów na leczenie udziela personel oddziału.
Dane kontaktowe:
Koordynator - lek. Rafał Łuczak, tel. 55 625 72 47,
Pielęgniarka Oddziałowa - Katarzyna Rubaj, tel. 55 625 72 41, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 625 72 46,
Sekretariat - tel. 55 625 72 43.
Oddział Otolaryngologiczny
Napisała AsiaOddział Otolaryngologii zajmuje się diagnostyką, leczeniem operacyjnym i zachowawczym schorzeń uszu, nosa, gardła i krtani. Dysponuje 15 łóżkami, w tym salą dziecięcą oraz salą pooperacyjną.
Oddział ściśle współpracuje z Poradnią Otolaryngologiczną oraz posiada gabinet badań audiologicznych (audiometria tonalna i tympanometia, VNG, otoemisja)
Zakres realizowanych zabiegów operacyjnych obejmuje:
• operacje ucha zewnętrznego i środkowego,
• operacje migdałków podniebiennych i gardłowego,
• operacje nosa i zatok przynosowych metodą endoskopową,
• mikrochirurgia krtani,
• operacje gruczołów ślinowych,
• leczenie bezdechów sennych ( operacje gardła, małżowin nosowych),
• leczenie zmian nowotworowych skóry twarzy.
Kwalifikacje do planowych zabiegów odbywają się w gabinecie Poradni Otolaryngologicznej pokój nr 26 w dniach:
Wtorki w godzinach 12:30-13:30 oraz Czwartki w godzinach 11:00-13:00
Wymagana jest obecność pacjenta oraz skierowanie do oddziału otolaryngologicznego.
Dane kontaktowe:
Koordynator - lek. Marcin Panek, tel. 55 239 44 70,
Z-ca Koordynatora - lek. Mirosław Denisiuk
Pielęgniarka Oddziałowa - Hanna Kołakowska, tel. 55 239 44 73, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Asystenci oddziału - tel. 55 239 44 72,
Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 239 44 71,
Sekretarka medyczna - tel. 55 239 44 85, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oddział Okulistyczny
Napisała AsiaOddział Okulistyczny wraz z Poradnią Okulistyczną prowadzi diagnostykę i leczenie operacyjne chorób oczu u dorosłych.
Oddział dysponuje dobrze wyposażoną salą operacyjną.
W trybie jednodniowym, w znieczuleniu miejscowym wykonuje się m.in.:
- chirurgię zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepem sztucznej soczewki zwijalnej jednoczęściowej, trzyczęściowej a także torycznej (w astygmatyzmie),
- operacje przeciwjaskrowe, w tym zabiegi minimalne inwazyjne ab interno: goniowash w zespole PEX, trabekulotomia GATT (Gonioscopy-Assisted Transluminal Trabeculotomy), goniotomia nożem Kahook oraz trabekulektomia,
- operacje łączone jaskry i zaćmy,
- chirurgia ciała szklistego i siatkówki metodą witrektomii: operacje odwarstwienia siatkówki, chirurgia plamki: usuwanie błon nasiatkówkowych, otworów plamce żółtej, leczenie przemieszczenia /zwichnięcia/ soczewki własnej lub sztucznej do komory ciała szklistego, fiksacja transskleralna sztucznej soczewki, wylewy krwi do ciała szklistego, powikłania retinopatii cukrzycowej oraz inne choroby ciała szklistego i siatkówki wymagające leczenia operacyjnego,
- leczenie iniekcjami preparatów anty-VEGF do ciała szklistego w ramach programu leczenia postaci wysiękowej zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) oraz cukrzycowego obrzęku plamki żółtej (DME).
W poradni Okulistycznej wykonujemy:
- badania OCT plamki żółtej, RNFL, GCC z analizą progresji oraz PanoMap (diagnostyka jaskry),
- angio-OCT plamki i tarczy nerwu wzrokowego,
- AS-OCT z pomiarem grubości rogówki (mapa pachymetryczna) i pomiarem parametrów odcinka przedniego (m.in. pomiar szerokości kątów przesączania w jaskrze),
- angiografię fluoresceinową przedniego i tylnego odcinka oka,
- USG gałek ocznych,
- przedoperacyjny pomiar mocy sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej aparatem IOL Master 700,
- gonioskopię,
- autorefraktometrię,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego skorygowany o grubość rogówki,
- pole widzenia statyczne,
- kapsulotomię (usunięcia zaćmy wtórnej) i irydotomię laserem YAG, vitreolizę,
- laseroterapię siatkówki, również laserem mikropulsowym ( retinopatia cukrzycowa, zabezpieczenie otworów, zwyrodnień siatkówki, obrzęk plamki żółtej, CSR).
W celu ustalenia terminu leczenia operacyjnego zaćmy pacjentów posiadajacych skierowanie do szpitala od okulisty prosimy o zarejestrowanie się na wizytę kwalifikującą w Rejestracji do Poradni Specjalistycznej osobiście/przez osobę trzecią lub telefonicznie pod numerem telefonu 555 330 330.
Na wizytę kwalifikacyjną pacjent musi się zgłosić osobiście z oryginałem skierowania do szpitala od okulisty.
Skierowanie na zabieg może być wystawione przez lekarza okulistę również z gabinetu prywatnego nie posiadającego umowy z NFZ.
Dane kontaktowe:
Koordynator - lek. Bogdan Olszewski - tel. 55 239 45 40, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pielęgniarka Oddziałowa - Hanna Kołakowska, tel. 55 239 44 73, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Asystenci oddziału - tel. 55 239 44 72,
lek. Roman Jabłoński
lek. Daria Nawratil
lek. Agnieszka Chrząszcz-Włodarczyk
Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 239 44 71,
Sekretariat - tel. 55 239 44 85
Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej znajduje się na I piętrze w głównym budynku Szpitala przy ulicy Komeńskiego 35 w Elblągu. W ramach hospitalizacji prowadzone jest leczenie chirurgiczne pacjentów przyjmowanych głównie w trybie planowym, część zabiegów operacyjnych wykonywanych jest w trybie doraźnym w ramach pełnionych ostrych dyżurów. W Oddziale wykonywane są zabiegi operacyjne w zakresie chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej. Leczenie chirurgiczne prowadzone jest z zastosowaniem nowoczesnych technik chirurgicznych i wideochirurgii. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi możliwe jest wykonanie operacji poprzez niewielkie (kilku - kilkunastomilimetrowe) nacięcia, co skutkuje pozostawieniem minimalnych blizn, mniejszym bólem pooperacyjnym oraz krótszym okresem rekonwalescencji.
Zespół specjalistów pracujących w Oddziale stale podnosi swoje kwalifikacje biorąc aktywny udział w krajowych i międzynarodowych warsztatach i konferencjach, co skutkuje poszerzaniem profilu wykonywanych zabiegów i technik operacyjnych.
W Oddziale wykonywane są:
• Operacje górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego: żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego, jelita grubego i odbytnicy (ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych).
• Operacje pęcherzyka żółciowego (metodą klasyczną i laparoskopową), dróg żółciowych, wątroby i trzustki
• Operacje tarczycy (w chorobach nowotworowych i nienowotworowych)
• Operacje piersi (w zmianach łagodnych i nowotworowych, w tym zabiegi onkoplastyczne w raku piersi, zabiegi oszczędzające pierś /BCT/ i pachę z oznaczeniem węzła wartowniczego)
• Operacje przepuklin pachwinowych, udowych oraz brzusznych (w tym pooperacyjnych)
• Operacje proktologiczne (hemoroidy, przetoki okołoodbytnicze)
• Biopsja wycinająca w czerniaku skóry oraz biopsja węzła wartowniczego (metodą radioizotopową i barwnikową)
• Operacje na układzie chłonnym (diagnostyczne wycięcie węzła chłonnego, limfadenektomia pachowa, limfadenektomia pachwinowo-biodrowa)
• Operacje diagnostyczne w chorobach nowotworowych: biopsja węzła chłonnego wartowniczego (metodą radioizotopową i barwnikową), pobieranie wycinków narządowych - biopsja cienkoigłowa (BAC), gruboigłowa (BAG), mammotomiczna (VABB) – pod kontrolą USG, usuwanie zmian skórnych z wykorzystaniem technik operacyjnych chirurgii plastycznej
• Wszczepianie portów naczyniowych do chemioterapii
• Operacje w ostrych schorzeniach jamy brzusznej (ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, niedrożności i perforacje przewodu pokarmowego) oraz urazach klatki piersiowej i brzucha
Znaczną część operacji wykonujemy metodami małoinwazyjnymi, część zabiegów wykonywanych jest w ramach tzw. „chirurgii jednego dnia”.
Oddział posiada akredytację Ministra Zdrowia do prowadzenia specjalizacji oraz staży specjalizacyjnych w zakresie chirurgii ogólnej.
Leczenie chirurgiczne chorób nowotworowych prowadzone jest zgodnie z polskimi i międzynarodowymi zaleceniami, w tym z zastosowaniem przedoperacyjnej radioterapii i chemioterapii. Oddział ściśle współpracuje z Kliniką Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Bydgoszczy
Zespół Pielęgniarski chcąc zapewnić swoim pacjentom wysoką jakość świadczeń medycznych systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Ukierunkowane one są głównie na specyfikę oraz profil oddziału.
Zależy nam na uzyskaniu niezbędnej wiedzy i umiejętności pozwalających na indywidualne, profesjonalne zaopiekowanie się pacjentem leczonym w oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej.
W planowaniu i realizacji procesu pielęgnowania pacjentów wykorzystywane są umiejętności i kwalifikacje z zakresu kształcenia na poziomie studiów I i II stopnia, specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, kursów kwalifikacyjnych między innymi w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego oraz szerokiej gamy kursów specjalistycznych wymaganych do uzyskania profesjonalnej wiedzy z zakresu dziedzin związanych z występującą często wielochorobowością u pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń medycznych oferowanych przez oddział.
Dane kontaktowe:
Koordynator - lek. Wojciech Skonieczny specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej tel. 55 239 44 30
Z-ca Koordynatora – lek. Przemysław Babraj specjalista chirurgii ogólnej tel. 55 239 44 33
Pielęgniarka Oddziałowa – mgr piel. Helena Dziekańska specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego oraz organizacji i zarzadzania, koordynator ds. onkologii
Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Operacyjnego dla województwa Warmińsko-Mazurskiego (1.07.2021- 30.06.2026) – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 55 239 46 58, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z-ca Pielęgniarki Oddziałowej - mgr piel. Beata Kaźmierczak tel. 55 239 44 31
Asystenci oddziału - tel. 55 239 44 33
dr n. med. Bartosz Skonieczny specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej
lek. Wojciech Gajecki specjalista chirurgii ogólnej
lek. Piotr Olejniczak specjalista chirurgii ogólnej
lek. Janusz Pryjomski specjalista chirurgii ogólnej
lek. Magdalena Prusak specjalista chirurgii ogólnej
lek. Marta Maksymiuk specjalista chirurgii ogólnej
lek. Nataliia Zakalnytska - rezydent
lek. Agata Białczyk - rezydent
Sekretarka medyczna – mgr Patrycja Szymanowska
tel. 55 239 44 60, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyżurka pielęgniarek - tel. 239 44 31
źródło: Pomorski Magazyn Lekarski 6.2022
Pododdział Chirurgii Ręki |
Dominującym specjalistycznym zadaniem o ponadregionalnym znaczeniu jest całościowa ostra i rekonstrukcyjna chirurgia ręki włącznie z mikrochirurgią nerwów i naczyń obwodowych, chirurgią schorzeń reumatologicznych i wad wrodzonych lub nabytych ręki. Obszerny zakres powyższych operacji jest możliwy także w trybie ambulatoryjnym. Dane kontaktowe: Koordynator - lek. Mirosław Kulmaczewski, tel. 55 239 44 62, Pielęgniarka Oddziałowa - Violetta Lewicka, tel. 55 239 44 61, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 239 44 61, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Gabinet lekarski - tel. 55 239 44 62, Sekretariat - tel. 55 239 44 60.
|
Oddział Rehabilitacyjny z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej ul. Żeromskiego 22
Napisała AgataOddział Rehabilitacyjny z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej zapewnia wysoki poziom opieki i terapii pacjentom ze schorzeniami układu nerwowego, narządów ruchu i chorobami przewlekłymi wymagającymi rehabilitacji stacjonarnej.
Głównym celem wysoko wykwalifikowanej kadry oddziału jest pomoc osobie chorej i niepełnosprawnej w uzyskaniu maksymalnej, na danym etapie choroby sprawności i samodzielności.
Pacjenci Oddziału korzystają z zabiegów fizjoterapeutycznych, które obejmują następujące działy: kinezyterapia, elektoterapia, laseroterapia, elektromagnetoterapia, światłolecznictwo, hydroterapia, masaż leczniczy.
Dane kontaktowe:
Ordynator / Gabinet lekarski - lek. Ewa Bieg, tel. 55 625 72 42, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pielęgniarka Oddziałowa - mgr piel Zyta Kemska - Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, tel. 55 230 41 37, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 230 41 34, 55 230 42 23,
Sekretarka medyczna - tel. 55 230 42 88, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sala zajęć terapeutycznych - tel. 55 230 41 36.
Więcej...
W Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej rehabilitowani są:
- chorzy po przebytych zawałach;
- po operacjach kardiochirurgicznych;
- po leczeniu chorób serca i naczyń wieńcowych.
Oddział wykonuje:
- EKG spoczynkowe;
- testy wysiłkowe na bieżni ruchomej;
- badania Holtera, echokardiografię;
- potrzebne badania laboratoryjne.
Poza programem rehabilitacji fizycznej pacjenci korzystają z pomocy psychologa oraz uczestniczą w wykładach prowadzonych w ramach programu promocji zdrowia, obejmujących profilaktykę wtórną w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego i w cukrzycy.
Dane kontaktowe:
Koordynator - lek. Cezary Harasim, tel. 55 625 72 45,
Gabinet lekarski - tel. 55 625 72 68
Pielęgniarka Oddziałowa: Halina Kołodziejska, tel. 55 230 42 19, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 230 42 27,
Sekretarka medyczna - tel. 55 230 41 26.
Oddział Chorób Wewnętrznych
Napisała AgataOddział Chorób Wewnętrznych jest odziałem wielospecjalistycznym zajmującym się diagnostyką i leczeniem zachowawczym pacjentów z chorobami z zakresu szeroko pojętych schorzeń internistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób serca i chorób układu pokarmowego.
Lekarze specjaliści prowadzą w nim nieinwazyjną diagnostykę układu krążenia z możliwością:
- wykonania 24 godz. rejestracji czynności serca metodą Holtera EKG,
-24 godz. monitorowanie ciśnienia tętniczego (AMBP)
- echokardiografii
-testów wysiłkowych
W oddziale funkcjonuje Sala Intensywnej Opieki ( 5 łóżek) do nadzoru nad pacjentami w stanach zagrożenia życia, gdzie odbywa się nieinwazyjne monitorowanie.
Prowadzone jest leczenie farmakologiczne schorzeń serca i układu krążenia oraz elektroterapia – wykonujemy kardiowersję elektryczną w znieczuleniu prowadzonym przez anestezjologa.
Oddział posiada pracownię endoskopową w związku z czym wykonuje badania i zabiegi endoskopowe w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W ramach prowadzonej działalności personel oddziału aktywnie uczestniczy w badaniach klinicznych umożliwiających prowadzenie terapii z zastosowaniem procedur niedostępnych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Ważną częścią działalności oddziału jest diagnostyka chorób nowotworowych prowadzona we współpracy z działem diagnostyki obrazowej. Wykonujemy badania Tomografii Komputerowej oraz Rezonansu Magnetycznego( badania jamy brzusznej, klatki piersiowej, głowy). Współpracujemy z Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej wykonując biopsję narządów pod kontrolą USG.
Nieocenionym wsparciem dla personelu lekarskiego oraz dla hospitalizowanych pacjentów i ich rodzin jest zawsze gotowy do pomocy wykształcony i cechujący się wysokim poziomem empatii personel pielęgniarski. W planowaniu i realizowaniu procesu pielęgnowania wykorzystywane są kwalifikacje z zakresu kształcenia na poziomie studiów I i II stopnia, specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego, internistycznego oraz opieki paliatywnej. Wymieniając wszystkich pracowników nie sposób pominąć opiekunów medycznych, sekretarek, oraz pracowników Działu Higieny Szpitalnej bez których praca całego zespołu byłaby niemożliwa.
Dane kontaktowe:
Koordynator: lek. Anna Maria Nej, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii tel. 55 239 44 50
Pielęgniarka Oddziałowa- mgr piel.Marzena Miecznikowska, specjalista pielęgniarstwa zachowawczego tel.55 239 44 56; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 239 44 51,
Asystenci oddziału - tel. 55 239 44 53, 55 239 45 91,
Sekretariat oddziału - tel. 55 239 44 55 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Gabinet endoskopowy - tel. 55 239 44 58
W oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii naszego szpitala pracuje 5 lekarzy specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz 13 pielęgniarek.
Rocznie wykonuje się 4 tysiące znieczuleń ogólnych i regionalnych oraz prowadzi się analgezję bólu.
Dane kontaktowe:
Koordynator - lek. Sławomir Głowacki, tel. 55 239 44 40, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
p.o. Pielęgniarki Oddziałowej - Małgorzata Stryjewska, tel. 55 230 42 22,
Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 230 41 13, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ZESPÓŁ REANIMACYJNY - tel. 504 - 478 - 291
W oddziale leczeni są chorzy w stanie zagrożenia życia, po rozległych operacjach, wymagający wspomagania oddychania przy pomocy respiratora. Wykonuje się wszelkie rodzaje znieczuleń do zabiegów operacyjnych.
Dane kontaktowe:
Koordynator - lek. Sławomir Głowacki, tel. 55 239 44 40, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pielęgniarka Oddziałowa - Kamila Świątek, tel. 55 239 44 43, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 239 44 41,
Asystenci oddziału - tel. 55 239 44 42.