czp-aktualności
Międzynarodowy Dzień Lekarza to święto, które dziś obchodzimy.
Dzień dzisiejszy niech będzie pretekstem do wyrażenia podziękowania za włożony trud w poprawę stanu zdrowia psychicznego oraz dbanie o dobrostan naszych podopiecznych.
Szanowni lekarze Centrum Zdrowia Psychicznego, niech na co dzień otacza Was życzliwość, otwartość na drugiego człowieka a zdrowie i pozytywna energia nigdy Was nie opuszcza.
Życzymy Wam satysfakcji z wykonywanej profesji.
Personel CZP Elbląg
W dniach 18-20 września kadra zarządzająca szpitali psychiatrycznych oraz CZP Warmii i Mazur miała przyjemność uczestniczyć w wizycie studyjnej dotyczącej systemu opieki psychiatrycznej w Belgi. Wyjazd zainicjowany przez Panią Marszałek Sylwię Jaskulską.
Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu reprezentowały: Zastępca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Pani Arletta Peplińska oraz Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego Pani Ewa Jussis.
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od spotkania w Domu Polskim Wschodnim, w którym Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pani Małgorzata Wasilenko oprowadziła nas oraz zapoznała z funkcjonowaniem placówki.
W drugi dzień udaliśmy się do Beringen, gdzie w Ratuszu Miejskim przywitał nas burmistrz miasta. Omówiono belgijski systemem pomocy psychiatrycznej dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Mieliśmy okazje przebywać w ośrodku „Overkop” dedykowanym dzieciom i młodzieży, które biorą aktywny udział w organizowanych zajęciach. Opiekunowie ośrodka przedstawili nam bogatą ofertę programową dedykowaną podopiecznym. W trakcie wizyty w Brukseli wymieniliśmy doświadczenia, przybliżono nam system belgijski, który w pewnych aspektach jest zbliżony do działań realizowanych w ramach Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce.
To bardzo inspirujące i owocne spotkanie z zakresu ochrony zdrowia psychicznego przyczyniło się do na nawiązania cennych relacji oraz międzynarodowych kontaktów.
Już po raz drugi w Centrum Zdrowia Psychicznego w Elblągu w ramach V edycji Kampanii Społecznej Terapia To NIE WSTYD zorganizowano wydarzenia promujące Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom przypadający 10 września.
Dzień ten został ustanowiony w 2003r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem samobójstw i promowanie działań na rzecz jego zapobiegania.
W tym roku hasło kampanii brzmi: Możesz więcej niż myślisz - Zobacz siebie! WYGRAJ ŻYCIE !
Na terenie Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu ustawiono namiot promocyjny, w którym specjaliści z CZP służyli wsparciem oraz pomocą informacyjno-edukacyjną, rozdawaliśmy ulotki fundacji zarówno do przechodniów i zainteresowanych.
Za zgodą Dyrekcji Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Zakonu Pijarów dotarliśmy z informacją oraz ulotkami do młodzieży.
W Oddziale Psychiatrycznym i Detoksykacji zorganizowano spotkanie z pacjentami mające na celu przekazanie wiedzy na temat prewencji zachowań suicydalnych.
Spotkanie otworzyła oraz powitała wszystkich obecnych Pani Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego Ewa Jussis, która zapoznała uczestników z tematem wydarzenia i zaprosiła do udziału Koordynatora Oddziału Detoksykacji Specjalistę Psychiatrii - Lek. Rafała Łuczaka.
Koordynator oddziału przybliżył słuchaczom informacje dotyczące etiologii, statystyk, metod leczenia oraz terapii, mającej na celu dotarcie do najszerszej grupy osób borykających się z kryzysem psychicznym.
W odpowiedzi na zaproszenie Pani Ewy Jussis mieliśmy zaszczyt gościć w naszych progach znakomitą pisarkę, autorkę bestsellerowych powieści, a także książek dla dzieci, słuchowisk radiowych oraz scenariuszy - Wiolettę Piasecką.
W trakcie spotkania autorka opowiedziała o swoich początkach pisarskich, podzieliła się swoim doświadczeniem, jak wygląda jej codzienna praca, opowiadała o pasji do pisania, spełnianiu marzeń, „zaczarowała” obecnych a przede wszystkim okazała dużo wsparcia. Biblioteka CZP wzbogaciła się o nowe bestsellery z autografem autorki.
Było to bardzo emocjonujące i wartościowe spotkanie.
Na koniec spotkania zaprezentowano prace związane z tematem wydarzenia wykonane przez naszych podopiecznych z Oddziału Psychiatrycznego i Detoksykacji wyrażające głębokie emocje, które zostały następnie wyróżnione i nagrodzone.
Tego samego dnia Klub Pacjenta Oddziału Dziennego zorganizował interaktywne warsztaty w temacie kampanii. Prace wykonane przez klubowiczów przepełnione wrażliwością, pełne refleksji oraz emocjonalnego przekazu.
Wszystkim autorom prac serdecznie gratulujemy, prace nagrodzone zostały dyplomami i upominkami.
Podziękowania :
Serdecznie dziękuję wszystkim moim współpracownikom, przyjaciołom i sympatykom Centrum Zdrowia Psychicznego, którzy przyczynili się do zorganizowania tak ważnego wydarzenia.
Szczególne podziękowania ślę pod adresem Pani Wioletty Piaseckiej, która znalazła dla Nas czas i serce. To było bardzo wzmacniające i motywujące spotkanie.
Ewa Jussis Kierownik CZP
W dniu 5 września Centrum Zdrowia Psychicznego w Elblągu z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom
organizuje wydarzenia promujące profilaktykę zdrowia psychicznego, to już 5 edycja Kampanii Społecznej Fundacji Terapia to NIE WSTYD.
https://www.terapiatoniewstyd.pl/kampania-2024/
W tym roku przebiega pod hasłem: "Możesz więcej niż myślisz - Zobacz siebie! Wygraj życie".
W namiocie profilaktycznym na terenie Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu przy ul. Żeromskiego 22,
będziemy służyć wsparciem i profesjonalną pomocą specjalistów naszego centrum w godz.10.00-13.30.
Na terenie Oddziału Dziennego w Klubie Pacjenta przy ul. Komeńskiego 35 w godz. 14.00-17.00
zorganizujemy warsztaty podsumowujące działania klubowiczów ściśle związane z tematyką kryzysu psychicznego.
Oddział Psychiatryczny przygotowuje podopiecznym niespodziankę - spotkanie z wyjątkowym gościem ...
Ponadto będziemy na terenie miasta w szkołach i instytucjach rozdawać ulotki fundacji związane z tym wydarzeniem.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
Zapraszamy do współpracy Wolontariuszy w ramach V edycji kampanii społecznej „Terapia to NIE wstyd”
Dołącz do naszego zespołu - Twój udział w inicjatywie może odmienić czyjeś życie!
Szczegółowe informacje odnośnie Kampanii 2024 zostaną opublikowane na stronie akcji:
https://www.terapiatoniewstyd.pl/kampania-2024/
W Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom – 10 września, mobilizujemy siły, aby szerzyć świadomość w zakresie rosnących potrzeb związanych ze zdrowiem psychicznym.
Misją Fundacji jest zmiana błędnych przekonań dotyczących korzystania z usług psychologa i psychoterapeuty,
oraz budowanie wsparcia dla osób poszukujących pomocy w tym zakresie.
Co roku, podczas Kampanii Społecznej Terapiobus, oferujemy bezpłatne konsultacje z doświadczonymi specjalistami.
Wówczas wiele osób po raz pierwszy ma szansę skorzystać z profesjonalnej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego!
Hasło kampanii 2024: „Możesz więcej niż myślisz - Zobacz siebie!”.
Zdrowe odżywianie w świadomości większości osób to dieta z niską zawartością tłuszczu, bez wieprzowiny, słodyczy i białego pieczywa, czy to wystarczy, żeby być zdrowym i zapobiec chorobom cywilizacyjnym?
Zdrowe odżywianie dla każdego oznacza coś innego, indywidualnego, inaczej powinien odżywiać się senior z wielochorobowością czy osoba z insulinoopornością, a inaczej osoba młoda aktywna i wysportowana.
Czasem okazuje się, że nawet produkty powszechnie uważane za zdrowe mogą być dla niektórych grup osób szkodliwe. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała, słuchanie jego reakcji na przyjmowane pokarmy i próba doboru dla siebie optymalnej diety.
W ubiegłym tygodniu na zaproszenie kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego Pani Ewy Jussis gościliśmy Panią dietetyk, specjalistkę w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego Ewę Bidzińską.
W ramach psychoedukacji Pani Ewa przeprowadziła warsztaty z zakresu zasad zdrowego odżywiania, omówiła korzyści wynikające z ich przestrzegania oraz zaprezentowała „Talerz Zdrowia”.
Na spotkaniu omówiono wpływ właściwego nawadniania organizmu pod względem jakościowym i ilościowym, uczestników zapoznano z pojęciem indeksu glikemicznego, zamienników energetycznych i wpływie aktywności fizycznej na ogólną kondycję organizmu.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem podopiecznych oraz zebranego personelu Oddziału Psychiatrycznego i Detoksykacji. Już umówiliśmy się na kolejne spotkanie.
Plener malarski ŚDS Przezmark pod hasłem „Zielono mi”
Napisała AsiaJesteśmy dumni i serdecznie gratulujemy naszej terapeutce zajęciowej Pani Wiolecie Nagerskiej, która ukończyła szkolenie oraz przystąpiła do egzaminu uzyskując kwalifikacje Terapeuty Środowiskowego.
Terapeuta środowiskowy pracuje z osobami z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi. Jego rolą jest udzielanie wszechstronnego wsparcia i pomocy terapeutycznej podopiecznym i ich rodzinie.
Najważniejszym zadaniem terapeuty środowiskowego jest nawiązanie kontaktu z podopiecznym i rozpoznanie jego potrzeb oraz możliwości. Po zapoznaniu się z sytuacją pacjenta, terapeuta planuje konkretne działania terapeutyczne i opracowuje indywidualny plan zajęć swoich podopiecznych. Ważnym elementem terapii jest działanie interwencyjne w środowisku pacjenta. W tym celu terapeuta podejmuje współpracę z innymi pracownikami medycznymi, pomocy społecznej, ośrodkami wsparcia, rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz jednostkami związanymi z zatrudnianiem.
Pani Wiolu GRATULUJEMY !!!
Kadra CZP Elbląg
Więcej...
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec