wtorek, 16 luty 2021 09:46

Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Ręki

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej znajduje się na I piętrze w głównym budynku Szpitala przy ulicy Komeńskiego 35 w Elblągu. W ramach hospitalizacji prowadzone jest leczenie chirurgiczne pacjentów przyjmowanych głównie w trybie planowym, część zabiegów operacyjnych wykonywanych jest w trybie doraźnym w ramach pełnionych ostrych dyżurów. W Oddziale wykonywane są zabiegi operacyjne w zakresie chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej. Leczenie chirurgiczne prowadzone jest z zastosowaniem nowoczesnych technik chirurgicznych i wideochirurgii. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi możliwe jest wykonanie operacji poprzez niewielkie (kilku - kilkunastomilimetrowe) nacięcia, co skutkuje pozostawieniem minimalnych blizn, mniejszym bólem pooperacyjnym oraz krótszym okresem rekonwalescencji.

Zespół specjalistów pracujących w Oddziale stale podnosi swoje kwalifikacje biorąc aktywny udział w krajowych i międzynarodowych warsztatach i konferencjach, co skutkuje poszerzaniem profilu wykonywanych zabiegów i technik operacyjnych.
W Oddziale wykonywane są:
• Operacje górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego: żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego, jelita grubego i odbytnicy (ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych).
• Operacje pęcherzyka żółciowego (metodą klasyczną i laparoskopową), dróg żółciowych, wątroby i trzustki
• Operacje tarczycy (w chorobach nowotworowych i nienowotworowych)
• Operacje piersi (w zmianach łagodnych i nowotworowych, w tym zabiegi onkoplastyczne w raku piersi, zabiegi oszczędzające pierś /BCT/ i pachę z oznaczeniem węzła wartowniczego)
• Operacje przepuklin pachwinowych, udowych oraz brzusznych (w tym pooperacyjnych)
• Operacje proktologiczne (hemoroidy, przetoki okołoodbytnicze)
• Biopsja wycinająca w czerniaku skóry oraz biopsja węzła wartowniczego (metodą radioizotopową i barwnikową)
• Operacje na układzie chłonnym (diagnostyczne wycięcie węzła chłonnego, limfadenektomia pachowa, limfadenektomia pachwinowo-biodrowa)
• Operacje diagnostyczne w chorobach nowotworowych: biopsja węzła chłonnego wartowniczego (metodą radioizotopową i barwnikową), pobieranie wycinków narządowych - biopsja cienkoigłowa (BAC), gruboigłowa (BAG), mammotomiczna (VABB) – pod kontrolą USG, usuwanie zmian skórnych z wykorzystaniem technik operacyjnych chirurgii plastycznej
• Wszczepianie portów naczyniowych do chemioterapii
• Operacje w ostrych schorzeniach jamy brzusznej (ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, niedrożności i perforacje przewodu pokarmowego) oraz urazach klatki piersiowej i brzucha
Znaczną część operacji wykonujemy metodami małoinwazyjnymi, część zabiegów wykonywanych jest w ramach tzw. „chirurgii jednego dnia”.
Oddział posiada akredytację Ministra Zdrowia do prowadzenia specjalizacji oraz staży specjalizacyjnych w zakresie chirurgii ogólnej.
Leczenie chirurgiczne chorób nowotworowych prowadzone jest zgodnie z polskimi i międzynarodowymi zaleceniami, w tym z zastosowaniem przedoperacyjnej radioterapii i chemioterapii. Oddział ściśle współpracuje z Kliniką Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Zespół Pielęgniarski chcąc zapewnić swoim pacjentom wysoką jakość świadczeń medycznych systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Ukierunkowane one są głównie na specyfikę oraz profil oddziału.
Zależy nam na uzyskaniu niezbędnej wiedzy i umiejętności pozwalających na indywidualne, profesjonalne zaopiekowanie się pacjentem leczonym w oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej.
W planowaniu i realizacji procesu pielęgnowania pacjentów wykorzystywane są umiejętności i kwalifikacje z zakresu kształcenia na poziomie studiów I i II stopnia, specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, kursów kwalifikacyjnych między innymi w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego oraz szerokiej gamy kursów specjalistycznych wymaganych do uzyskania profesjonalnej wiedzy z zakresu dziedzin związanych z występującą często wielochorobowością u pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń medycznych oferowanych przez oddział.

Dane kontaktowe:

Koordynator - lek. Wojciech Skonieczny specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej tel. 55 239 44 30

Z-ca Koordynatora – lek. Przemysław Babraj specjalista chirurgii ogólnej tel. 55 239 44 33

Pielęgniarka Oddziałowamgr piel. Helena Dziekańska specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego oraz organizacji i zarzadzania, koordynator ds. onkologii
Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Operacyjnego dla województwa Warmińsko-Mazurskiego (1.07.2021- 30.06.2026) – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 55 239 46 58, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z-ca Pielęgniarki Oddziałowej - mgr piel. Beata Kaźmierczak tel. 55 239 44 31

Asystenci oddziału - tel. 55 239 44 33

dr n. med. Bartosz Skonieczny specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej
lek. Wojciech Gajecki specjalista chirurgii ogólnej
lek. Piotr Olejniczak specjalista chirurgii ogólnej
lek. Janusz Pryjomski specjalista chirurgii ogólnej
lek. Magdalena Prusak specjalista chirurgii ogólnej
lek. Marta Maksymiuk specjalista chirurgii ogólnej

lek. Natalia Cop rezydent

lek. Kamil Jabłoński rezydent

lek. Nataliia Zakalnytska rezydent

Sekretarka medyczna – mgr Patrycja Szymanowska
tel. 55 239 44 60, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyżurka pielęgniarek - tel. 239 44 31

 Podziękowania dla zespołu lekarskiego

źródło: Pomorski Magazyn Lekarski 6.2022

Pododdział Chirurgii Ręki

Dominującym specjalistycznym zadaniem o ponadregionalnym znaczeniu jest całościowa ostra i rekonstrukcyjna chirurgia ręki włącznie z mikrochirurgią nerwów i naczyń obwodowych, chirurgią schorzeń reumatologicznych i wad wrodzonych lub nabytych ręki. Obszerny zakres powyższych operacji jest możliwy także w trybie ambulatoryjnym.

Dane kontaktowe:

Koordynator - lek. Mirosław Kulmaczewski, tel. 55 239 44 62,

Pielęgniarka Oddziałowa - Violetta Lewicka, tel. 55 239 44 61,

Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 239 44 61, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gabinet lekarski - tel. 55 239 44 62,

Sekretariat - tel. 55 239 44 60.

 

Czytany 14575 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 wrzesień 2023 06:45
Zaloguj się, by skomentować