sobota, 28 grudzień 2019 09:59

Centrum Zdrowia Psychicznego

Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu to program pilotażowy na okres 3 lat, uruchomiony 01.07.2018 roku, który swoim zasięgiem obejmuje Elbląg i powiat elbląski. Działalność skierowana jest do osób dorosłych (powyżej 18 roku życia). Zapewniamy kompleksową opiekę psychiatryczną w oddziale stacjonarnym, pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej i dziennej.
 udziela świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach:
Stacjonarnych – psychiatrycznych
– w miejscu udzielenia pomocy doraźnej.
Ambulatoryjnych
– psychiatrycznych i leczenia środowiskowego.
Dziennych psychiatrycznych

W skład Centrum wchodzą dwa punkty zgłoszeniowo – koordynacyjne (PZK) czynne od godz.8.00 – 18.00 od poniedziałku do piątku:
Elbląg ul. Komeńskiego 35 – tel. 55 239 44 78,
Elbląg ul. Królewiecka 195 – tel. 55 232 67 27.

Do zadań PZK należy:
- udzielenie informacji o zakresie działania centrum i możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej,
- przeprowadzenie wstępnej oceny potrzeb zdrowotnych osób zgłaszających się do PZK, uzgodnienie wstępnego planu postępowania oraz udzielenie możliwego wsparcia w zakresie zdefiniowanych potrzeb,
- uzgodnienie terminu przyjęcia i wskazanie miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia psychiatrycznego w przypadkach pilnych nie później niż 72 godziny od przyjęcia,
- w przypadkach tego wymagających wskazanie miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia z zakresu pomocy społecznej,
- udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Koordynator: mgr Teresa Paszylk

Ponadto w skład CZP wchodzą:
Poradnia Zdrowia Psychicznego Pasłęk ul. Kopernika 24 A
– tel. 55 249 15 00

Zespół Leczenia Środowiskowego, Oddział Dzienny Psychiatryczny
w Elblągu
– tel. 55 239 44 65

Izba Przyjęć
– tel. 55 239 44 20

W programie Centrum Zdrowia Psychicznego znajdują się zadania polegające przede wszystkim na zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychiatrycznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz kształtowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, a zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości, a także przeciwdziałania ich stygmatyzacji i dyskryminacji.
CZP świadczy kompleksową i zintegrowaną pomoc psychiatryczną poprzez konsultację, leczenie i rehabilitację osób z zaburzeniami psychicznymi. Podmiotem odpowiedzialnym jest Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu. Dla zapewnienia prawidłowego udzielania świadczeń oraz w celu zapewnienia niezbędnego oparcia społecznego, wspomagania aktywności i uczestnictwa społecznego CZP współpracuje również z instytucjami zewnętrznymi.
Działalność CZP koordynuje Koordynator CZP podlegający służbowo Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa Zamkniętego Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.