wtorek, 16 luty 2021 10:43

Zespół Leczenia Środowiskowego

Zespół zajmuje się leczeniem przede wszystkim osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi. Podstawową formą kontaktu są wizyty w miejscu zamieszkania pacjenta. Celem leczenia jest unikanie hospitalizacji psychiatrycznej, utrzymanie jak najdłuższej remisji umożliwiającej pacjentom funkcjonowanie w ich środowisku, rehabilitacja psychiatryczna.
Oferta kierowana jest w szczególności do pacjentów:
- u których występują objawy zaburzeń psychicznych i związane z tym problemy w codziennym funkcjonowaniu, nie są zdolne do korzystania z leczenia ambulatoryjnego, ale nie wymagają obecnie hospitalizacji,
- którzy zakończyli leczenie w oddziale całodobowym lub dziennym, ale wymagają dalszych intensywnych oddziaływań psychoterapeutycznych, farmakologicznych i rehabilitacyjnych,
- z którymi nie udało się uzyskać trwałej, efektywnej współpracy podczas leczenia w oddziale szpitalnym lub poradni.

Przyjęcia do Zespołu Leczenia Środowiskowego:
Do Zespołu Leczenia Środowiskowego z prośbą o objęcie opieką pacjent może zgłosić się sam, zgłoszenia może dokonać lekarz prowadzący z poradni zdrowia psychicznego, oddziału całodobowego, oddziału dziennego, a także rodzina pacjenta, pracownik opieki społecznej i opiekun prawny. Leczenie środowiskowe odbywa się wyłącznie za zgodą pacjenta.

Procedura skierowania do ZLŚ

• Rejestracja telefoniczna lub osobista w Centrum celem umówienia wstępnej weryfikacji.
  • Wizyta konsultacyjno-diagnostyczna lekarza psychiatry, na której następuje kwalifikacja pacjenta do leczenia w Zespole.
  • Po wyrażeniu i podpisaniu zgody na leczenie ustalany jest plan pracy z pacjentem.

Wizyt domowych Zespołu nie realizujemy w następujących sytuacjach:

•  brak zgody na leczenie,
  •  osoby mające bezwzględne wskazania do hospitalizacji psychiatrycznej całodobowej
    – zagrożenie dla życia i zdrowia – w takiej sytuacji należy wezwać pogotowie ratunkowe,
  • uzależnieni od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych,
  • stan somatyczny wymaga leczenia w szpitalu ogólnym,
  • pacjenci bez zaburzeń psychicznych,
  • pacjenci mogący skorzystać z porady w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Personel:
     lek. Paulina Woźniak- Barszcz – psychiatra