wtorek, 13 kwiecień 2021 17:22

POSTĘPOWANIE Z RZECZAMI OSOBISTYMI, PRZYWIEZIONYMI ZE SZPITALA

POSTĘPOWANIE Z RZECZAMI OSOBISTYMI, PRZYWIEZIONYMI ZE SZPITALA

(RZECZY, KTÓRE ZNAJDOWAŁY SIĘ NA SALI PACJENTA)

Opracował zespół pod kierunkiem dr med. Agnieszki Sulikowskiej we współpracy z ekspertami Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa (wersja 21.03.2021)

(wykorzystanie możliwe w celach niekomercyjnych pod warunkiem wskazania źródła)

1. Rzeczy, których pacjent używał w szpitalu należy zapakować w czysty foliowy worek jednorazowy (może być to także worek jednorazowy rozpuszczalny)
  2. Po powrocie do domu rzeczy umieszczone w worku foliowym najlepiej poddać kwarantannie przez 48 godz. i rozpakować po tym czasie jak poniżej (rzeczy zapakowane w worek rozpuszczalny, bez wypakowania można bez kwarantanny wyprać zgodnie z zaleceniami poniżej)
  3. Rzeczy należy rozpakować i posegregować używając rękawiczek jednorazowych, nos i usta należy osłonić maską medyczną.
  4. Segregacji rzeczy osobistych należy dokonać na łatwo zmywalnej powierzchni, którą można łatwo zdezynfekować i najlepiej w pomieszczeniu, które można łatwo wywietrzyć.
  5. Przedmioty trwałe, należy zdezynfekować poprzez przetarcie ich powierzchni preparatem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu ( można zakupić w aptece lub drogerii) lub wodą z mydłem. Obuwie używane w szpitalu (kapcie) najlepiej wyrzucić.
  6. Ubrania należy wyprać w pralce w oddzielnym praniu w 60° lub jeśli to niemożliwe to temp. 40°
  7. Buty umyć wodą z mydłem lub innym detergentem.
  8. Dokumentację papierową ze szpitala należy umieścić w foliowej koszulce, którą należy przetrzeć preparatem na bazie alkoholu.
  9. Po wykonaniu powyższych czynności należy zapakować odpady do jednorazowego worka, zdezynfekować powierzchnię, na której segregowano rzeczy przywiezione ze szpitala, otworzyć okno, aby pomieszczenie dobrze wywietrzyć, zdjąć rękawice, zdezynfekować ręce, poza pomieszczeniem, gdzie segregowano rzeczy zdjąć maskę medyczną wyrzucić do odpadów, zdezynfekować ręce.
  10. Po wykonaniu wszystkich czynności wziąć prysznic, umyć włosy, przebrać się w czyste ubranie. Ubrania, w których dokonywano segregacji wyprać w temp. 60° lub jeśli niemożliwe w 40° w osobnym praniu.