Previous ◁ | ▷ Next

Your IP: 54.172.221.7
Today: Sty 21, 2019

logo-fun

Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa 9. Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych
Działanie 9.1 Infrastruktura ochrony zdrowia
Poddziałanie 9.1.2 Infrastruktura ochrony zdrowia w miejskim obszarze funkcjonalnym Elbląga - ZIT bis
Tytuł projektu „Podniesienie jakości i kompleksowości leczenia poprzez konsolidację usług zdrowotnych w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu”
Całkowita kwota projektu: 39 470 519, 12 PLN, Wydatki kwalifikowane: 39 428 929, 12 PLN
Kwota dofinansowania: 32 919 212, 92 PLN, Wkład własny: 6 509 716, 20 PLN

Program profilaktyki chorób układu krążenia

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność w Polsce z tego powodu należy do najwyższych w Europie.

Program adresowany do osób znajdujących się na liście świadczeniobiorców lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) u świadczeniodawcy, obciążonych następującymi czynniki ryzyka:

• nadciśnienie tętnicze krwi (wartość RR > 140/90 mmHg),
  • zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, trójglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu)
  • palenie tytoniu,
  • niska aktywność ruchowa,
  • nadwaga i otyłość,
  • nadmierny stres,
  • upośledzona tolerancja glukozy,
  • wzrost stężenia fibrynogenu,
  • wzrost stężenia kwasu mlekowego,
  • wiek,
  • płeć męska
  • obciążenia genetyczne.,
  • nieracjonalne odżywianie

Dodatkowo osoby w wieku 35, 40, 45, 50, 55 lat, czyli do badania w 2011 r. kwalifikują się osoby urodzone w roku 1976, 1971, 1966, 1961 i 1956 , u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu (także u innych świadczeniodawców).

W ramach programu wykonywane są m.in. następujące badania:

• badania biochemiczne określające stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów i poziomu glukozy,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • określenie BMI tj. należnej masy ciała,
  • wizyta lekarska

Osoby u których rozpoznano chorobę układu krążenia, w zależności od wskazań medycznych, zostają skierowani (poza Programem) na dalszą diagnostykę lub leczenie do świadczeniodawców posiadających z NFZ umowę o udzielanie odpowiednich rodzajów świadczeń.

Gdzie można wykonać badania?

Świadczenia w ramach programu można wykonać u lekarza rodzinnego, do którego pacjent złożył deklarację wyboru.

Do realizacji powyższego programu zobowiązany jest w ramach zawartej umowy z NFZ, każdy lekarz rodzinny.